Наталя Шевченко: «Бувають книги-емпати…»

Рецензія

Бувають книги-емпати. Книги, які точно знають, що ти відчуваєш. Вони ведуть тебе крізь лабіринти болю до світла і очищення. І, що найголовніше – вони уміють слухати і чути. Книга ніколи не скаже тобі «Та скільки ж можна!» - якщо ти плачеш. Не буде повторювати «Візьми себе в руки, негайно опануй себе, думаєш, тобі зараз найгірше?!». Книга точно знає, що так, найгірше – бо це твій біль, і вона вміє зцілювати навіть, здавалося б, незагойні рани. Хороші книги приходять до нас різними шляхами, але ніколи – випадково. Марк Алданов стверджував, що випадок – це псевдо Бога, коли Він воліє не вказувати справжнє ім’я. Роман Вікторії Гранецької «Щасливий» уперше потрапив мені до рук ще в рукописі, майже два роки тому – і саме тоді, коли я переживала велику особисту втрату. Тому все, що відчуває героїня твору, мама маленького Саїда, мені знайоме не з чуток.

Роман засновано на реальних подіях. Молоде закохане подружжя, різні світи, поєднані любов’ю – красуня-українка з Вінниці та хлопець-азербайджанець, мусульманин, до якого в юності у містичних снах приходила незнана ще кохана і їхні майбутні діти. Вони зустрілися, і поєднали долі, і в них знайшлися донечка і син, і... ще ненароджене третє дитя. Ще ненароджене, але вже приречене – так стверджують лікарі. Це він – Саїд. Головний герой роману. Це ім’я означає «Щасливий». У відповідь на лікарське безапеляційне «Ваша дитина не виживе» батьки вирішують боротися. Це боротьба на межі людських можливостей, а деколи – й поза ними, самовіддана, відчайдушна, без права на сумнів чи поразку. Це боротьба, як повітря – не можна припинити дихати. Не можна здаватися, коли йдеться про твоє дитя.

Вікторія Гранецька – одна з найяскравіших письменниць у сучасній українській літературі, дуже талановита і самобутня. Після фантасмагоричної «Мантри-омани» та захопливого і довершеного (на мій погляд) трилеру «ТілоТМ» історія про боротьбу батьків за життя сина, щира, душевна, світла, і, попри весь біль, дуже обнадійлива, стала одним із найяскравіших моїх книжкових вражень – і не за якийсь певний час, а взагалі. Написана пронизливо і гостро, з величезним душевним теплом, ця оповідь захоплює з перших сторінок, і змушує переживати і проживати кожен крок героїв, як власний. Великі випробування даються тільки сильним, і ніхто не приходить в цей світ просто так. Здавалося б, банальні істини – небанальними їх робить саме життя. Сповнене болю і смутку, любові та безнадії, пекельно важке і божественно прекрасне, і жорстоке, і цією жорстокістю правильне – отаке воно. Я не буду писати довго, мені важко даються слова, коли йдеться про цю книгу, але я раджу її прочитати. Я нечасто раджу книги, але «Щасливий» - не звичайний роман. Він дуже допомагає у визначенні справжніх цінностей, у розумінні того, що насправді важливо. Це вже не кажучи про те, що написаний він чудово. До речі, 25% від авторської винагороди буде перераховано на лікування маленького Саїда. Так що, купуючи цей роман, ви зробите добру справу. Нині триває Мистецький Арсенал, і я точно знаю, що Віка Гранецька там буде. Скористайтеся нагодою, моя вам порада.

Роман видало видавництво «Нора-друк», і він має спеціальну відзнаку Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2015» у почесній номінації «Гранд Романи». І, поза сумнівом, уже отримав іще одну відзнаку – любов і захват читацьких сердець.

Оригінал публікації

 

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.