Ніка Нікалео: «Ширина і глибина літературного дискурсу в романі воістину вражаюча»

Рецензія

Новий роман Вікторії Гранецької – це нова Вікторія Гранецька, яка несподівано полишила оригінальний мікс жанрів карколомного трилера та моторошного фентезі. І загалом ця книга – переворот у світосприйнятті. Історія кохання двох різних за віросповіданням людей, переконана, буде новою і цікавою багатьом читачам, а особливо тим, хто із захопленням читав «Роксолану» Павла Загребельного чи «Сніг» нобелівського лауреата Орхана Памука. Ніжні стосунки у парі, яка згодом одружується і дає життя трьом особливим дітям, сколихне не одну душу, примусить зронити чимало сліз.

Тут порушуються питання ролі чоловіка і дружини у родині, тим цікавіші на тлі сьогодення, коли інститут сім’ї зазнає значних змін і деструкцій. Ширина і глибина літературного дискурсу в романі воістину вражаюча: від християнства до мусульманства, від ненависті до любові, від хірургії до магії… Наївна і тендітна Олеся вражає своєю силою і мужністю, і тут відчувається та усім рідна і зрозуміла, близька по духу українська жінка. Юсіф – її чоловік, спершу нагадує принца із заморської казки, але згодом стає зрозуміло, що це мужчина, який свято оберігає сім’ю і слідує традиціям свого роду, де священний обов’язок батька – захищати і годувати свою родину. Саїд – герой, навколо якого в’ється розповідь, всього-на-всього кількамісячне дитя. Але ця третя дитина подружжя примусить його пройти усі сім кіл пекла і одночасно залишатиметься надійним «вузлом», що триматиме їхні стосунки глибокими і нерозривними.

Цікава і сама архітектоніка твору: ахронологічний виклад чергується з ліричними відступами у вигляді спогадів героїв, їхніх внутрішніх сповідей. Вражають глибокі пізнання автора у прочитанні та трактуванні Корану, мусульманських традицій та звичаїв, екскурси в історію, медицину та психологію. І це останнє, мабуть, саме те, де таки прочитується розчерк пера цієї талановитої авторки, ім’я котрій Вікторія Гранецька.

Роман складний і надривний, та одночасно, і це є приємний парадокс, щирий і світлий, що безсумнівно приверне увагу як давніх прихильників, так і нових читачів, змусивши кожного глибоко замислитися над прочитаним. 

Ніка Нікалео,

письменниця, громадський діяч,

засновниця Львівського жіночого літературного клубу

 

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.