Тетяна Белімова: «Книга спонукає замислитися над глобальним і вічним»

Рецензія

…Образ іншого, інакшого, маргінала, який ніби випадає із загалу, а інколи йде проти течії, актуалізований добою модернізму, у наш час постмодерної грайливості набув у мистецтві нової актуальності. Про такого інакшого веде мову Вікторія Гранецька у своєму новому романі «Щасливий». Якщо ти інший, народжений у далекій країні з абсолютно відмінною ментальністю, звичаями, релігією, як тобі вестиметься в Україні, у вимірі невеличкого провінційного містечка? Та питання навіть не в тому, як приживатися на чужинецькій Україні, а власне в тому, наскільки далеко ти можеш зайти заради кохання? Чи можеш відмовитися від усього, що маєш на батьківщині, і вдруге увійти в ту ж саму річку, хоч нібито так і не буває, знову стати біженцем, жебраком, злидарем?

Історія має властивість повторюватися, а ще… ще існують вічні образи. Її не обов’язково мають звати Джульєттою, а він може виявитися не Ромео. Але проти них – української дівчини Олесі та азербайджанського хлопця Юсіфа – може теж постати весь світ, у якому не лише батьки не стануть винятком, а й здається, навіть кров здибиться у незрозумілому й страшному своїми наслідками резус-конфлікті. Чи здатні закохані прийняти таку долю в обмін на омріяне щастя у шлюбі?

Багато питань виявилися в авторському об’єктиві «Щасливого». Це і проблема історичної пам’яті та її очищення, ступінь неприйняття цінностей та ідеалів, породжених чужою культурою, а також взаємозв’язок релігій як єдине бажання людини пізнати Бога, врешті топос рідної Вінниці й простий, чи інколи занадто складний секрет сімейного щастя. Розібратися у хитросплетіннях доль, звичаїв, складних обставин, як завжди, допомагає Вікторії Гранецькій ірреальна площина сну, видіння, одкровення, що стало вже своєрідною візитівкою її письменницького стилю.

Книга спонукає замислитися над глобальним і вічним, а це вже своєрідний знак якості, свідчення того, що автор володіє ключем, який відмикає читацькі серця. 

Тетяна Белімова,

письменниця, літературознавець

 

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.