Блог

Як і кожен письменник, я багато читаю. Тож вирішила розпочати такий собі приватний читацький блог, де з радістю ділитимусь з усіма охочими своїми враженнями про книги інших авторів. Тут немає солодких «дружніх» рецензій чи відверто розгромної критики, позаяк маю на меті писати максимально об’єктивні книжкові огляди, котрі спонукатимуть інших читачів узяти до рук рецензовану книжку, аби скласти про неї власну думку. Тож ласкаво прошу до читання й коментування у моєму блозі!

Невимушеність буття

Український літпроцес невимушений і незбагненний. Якщо донедавна сакральним чи не для всіх письменників та видавців було слово «роман», то останнім часом дедалі більшої популярності у нас набувають збірки оповідань, читацька спільнота поволі відволікається від звичного романного формату до тематичних антологій, укладених з коротких текстів різних авторів (а ще ці книги добрі тим, що після читання збірки – хочеш не хочеш – а знайдеш і прочитаєш інші твори автора найбільш «уподобаного» оповідання). Антологія «#Невимушених», як на мене, є наразі одним з найпомітніших таких проектів.

Макс Кідрук: техніка повного занурення

Чи знаєте ви, як це — коли за черговою книгою перехоплює подих від жаху? Не від картонного, до смішного надуманого, а від цілком реального, як у житті. Реалістичність описів у технотрилерах Макса Кідрука змушує не просто вірити подіям, які описує автор, а уявляти їх настільки детально, що виникає відчуття причетності. Ефект присутності, наче це й не книга зовсім, а жива історія, що розгортається просто на очах, ніби якісно відзнятий блокбастер у форматі 3D. Майстерно змішуючи довколишню дійсність із власними ідеями, Кідрук настільки заглиблюється в деталі, що читач навіть не помічає, коли саме зникає та межа, яка розділяє правду та вигадку.

Чи можна навчити мріяти?

Якось мала розмову з близькою людиною про мрії, і от вона мені сказала: «А знаєш, я вже давно не мрію. Я лише планую». Певно що книга, про яку йтиметься далі, стане для неї гарним подарунком, такою собі енциклопедією мрій – здійснених і нездійсненних мрій інших людей, хтозна? Власне, саму книгу також можна назвати втіленою мрією, адже це авторський дебют і, що особливо тішить, один з найцікавіших та найпомітніших прозових дебютів минулого року.

Не внаслідок, а всупереч: книга спростування міфів

Рецензія

От уже двадцять п’ять років, як українська є офіційною державною мовою незалежної країни. Здавалося б, здобули? Та виявляється, аж ніяк. Наше телебачення досі переповнене російськомовним контентом (українські кіновиробники теж воліють послуговуватися позиченою російською, до якої звик масовий глядач), ми не маємо жодного глянцевого журналу українською (і не кажіть, що їх не треба, — державна мова мусить бути повноцінно присутня у всіх сферах життя), відтак на вулицях наших міст, особливо ж у столиці, узвичаєно лунає російська як «обрана», «елітарна», «престижна». А довкола української повсякчас точаться дискусії й суперечки, постають химерні, переважно безпідставні міфи, витворені лінгвістами-аматорами – апологетами російської в Україні.

Український Ірвін Велш

Рецензія

Сучасна українська література невпинно розвивається, свідченням того є нові імена, які щороку відкриває «Коронація слова», та різнобарвні обкладинки книг, що з легкої руки вітчизняних видавництв оселяються на поличках книгарень. Маємо вже власну Стефані Майєр, власних Пауло Коельо та Харукі Муракамі, і навіть власного Януша Леона Вишневського. І це, хочеться сподіватись, лише початок.

Українське патріотичне фентезі: Леонід Кононович

Рецензія

Леонід Кононович – автор, якого нелегко рецензувати. Його прозу хочеться безкінечно цитувати і, звісно, читати, читати. Читати повільно, аби книга якомога довше не закінчувалась. І найновіший твір письменника «Чигиринський сотник», що трапився мені під час пошуків якісних зразків українського патріотичного фентезі, є річчю потужною, знаковою та, схоже, таки вельми недооціненою в нашому сучасному літпроцесі, заполоненому перекладами.

На зламищі матриць Володимира Вакуленка-К.

Рецензія

Скажу відверто – це буде не зовсім звичайний відгук. Незвичайний насамперед для мене, позаяк маю досвід рецензування десятків прозових рукописів (у тому числі й відгук на обкладинку для прозової книжки ВКВ), але це вперше мені довірили поезію. Тому жодного теоретичного аналізу, лише інтуїтивні відчуття та дуже суб’єктивний досвід особистісного прочитання.

Полярні ночі й ранкові тумани Вагіфа Султанли

Рецензія

Якщо замислитись над словом, котре б найточніше відображало настрій оповідань азербайджанського письменника Вагіфа Султанли, то це, мабуть, стала б «самотність». Особиста самотність посеред залюдненого простору, стареча самотність наприкінці життя, самотність як свідомий вибір індивіда, самотність як самість…

Потеревенимо?

Передмова до книги

Іноді хочеться узяти до рук книгу, котра миттєво підніме настрій, налаштує на свято (байдуже, який там день на календарі!) і розкаже про складне простими словами, при тому ненав’язливо нагадавши про найважливіше. Саме такою книгою мені видається збірка оповідань молодих авторок «Теревені аж до ранку», запланована на продовження вже вподобаних багатьма читачами «Балачок про все на світі».

Всесвіт хутору очеретянок, або Кримські елегії Жанни Куяви

Передмова до книги

Жили собі три сестри-відлюдниці. У невеличкому селищі Приграддя, що розкинулося на березі неназваної ріки, неподалік неназваної столиці, у своєму власному світі, куди чужим — зась. А чужі не дуже туди й поривалися, у ту заколисану тишею глушину, сполохаєш яку — враз накриє рясним непроглядним дощем. І так щоразу. Відьмацьке місце… Вигадане автором місце, просто як маркесівське Макондо, чиє буття інколи відчувається реальнішим за направду існуючі місцини…