Ігри янголів

Поки янголи бавляться / Анна Тарнава. Соціально-фантастичний роман. К.: Видавець Вадим Карпенко, 2016. 160 с.

Серед янголів-охоронців переполох небесна канцелярія вирішила модернізувати процес нагляду за підопічними людьми, тож тепер янголи мусять комп'ютеризуватися і керувати своїми проектами (себто людськими життями) на відстані, за допомогою компактних девайсів. Звісно, янголів навчають користуватися ґаджетами на спеціальних тренінгах. Звісно, не всі янголи піддаються навчанню однаково добре трапляється, що янгол не встиг вивчити урок чи забув виконати домашнє завдання й випадково натиснув не на ту кнопку, запустивши новий сценарій… Що в такому разі станеться з його підопічним? А ось тут і починається найцікавіше!

Саме такий інтригуючий задум обрала письменниця Анна Тарнава для свого нового, соціально-фантастичного роману «Поки янголи бавляться». Це вже третя і, мабуть, найбільш незвична її книга, адже досі Анна працювала у жанрі психологічної прози для жінок (роман «Бажання поверненню не підлягають» та його продовження «Дванадцять місяців»). Аж раптом — соціальна фантастика. Звісно, тема янголів не нова у літературі та кінематографі, проте це вельми вдячна тема, адже скільки людей, стільки й янголів-охоронців, і в кожного мусить бути своя історія. Зрештою зізнаймося, нам подобається читати про янголів та уявляти, що й у кожного з нас є крилатий охоронець, який оберігає і захищає.

Тож письменниця вирішила пофантазувати на обрану тему й уявити, що буде, якщо перевести «роботу» янголів у сучасний електронний формат. Тому тут янголи не спускаються на землю, не показуються людям на очі і, авжеж, не закохуються у власних підопічних, як, скажімо, у відомому романтичному фільмі «Місто янголів» із Мег Райан та Ніколасом Кейджем у головних ролях. Цього разу все геть інакше. У центрі оповіді дві дівчинки-янголиці без імен — русява та рудокоса, котрим на вигляд років чотирнадцять-п'ятнадцять, їм ще хочеться бавитись і пустувати, та вони поспіхом мусять осягнути премудрості янгольської науки. Адже кожна відповідальна за справжнє людське життя — обереш не той сценарій, не помітиш попередження про хворобу чи несприятливе знайомство, або ще гірше — випадково запустиш «синхронізацію» — і життя «твоєї» людини полетить шкереберть. Звісно, янгола теж буде покарано…

Не менш цікаво спостерігати й за життями їхніх підопічних — двох молодих жінок, що є цілковитими протилежностями одна одній. За красунею Женею, котра народилась в забезпеченій родині, отримала хорошу освіту і вдало вийшла заміж, та негарною, недоброю й самотньою Веронікою — Вірою, яка від народження не мала нічого, відтак ненавиділа за це інших. За те, що жаліють і кидають подачки (саме так дівчина сприймала допомогу та співчуття). Цей персонаж особливо вдався авторці — чого варте лишень ось таке порівняння: «Була її ненависть ретельно і любовно виплеканим садом, де Віра викохувала, поливала та удобрювала свої образи, вона доглядала за ними, розмовляла з ними, як добрий садівник, милувалась ними і пишалась». Мовою янголів — дуже складний проект, у котрого аж чотирнадцять різних варіацій майбутнього! Яким саме скористається Віра за сприяння маленького недосвідченого янгола, дізнаєтесь, коли прочитаєте роман. Повірте, будете не просто здивовані, а направду приголомшені.

Книга написана легким невимушеним стилем, тонко вирізьблений сюжет, харизматичні та яскраві персонажі, що зростають і перероджуються до фіналу. Утім, визначальною рисою прози Анни Тарнави є дещо інше — всі її три романи мають у собі потужну мотиваційну енергетику, яка здатна зрушити і надихнути читача до змін на краще у власному житті. Навіть якщо сісти за читання у пригніченому настрої, опісля від нього й сліду не залишиться. Та що там, книга прочитається на одному подиху і рішення прийдуть самі. Це як побувати на прийомі у фахового психолога. Власне, письменниця і є психологом за освітою, тож читач потрапить у надійні руки.

Вікторія Гранецька

  

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.