Книжка на вихідні: «Чоловічий» роман від тендітної сміливиці

Джерело: Слово Волині

«Бо хіба може людина не почути й не озватися, якщо повсякчас думати про неї, кликати її в думках, кохати? Хіба може вона не прийти?..»

Цими днями, зокрема 11 жовтня, відбулася перша іногородня презентація одразу двох моїх романів. І містом, куди запросили передусім, стала Вінниця. Зізнаюся, це неабияк здивувало, але й порадувало, бо віднині воно асоціюється з першостями та перемогою. Чому? Бо влітку не просто вперше побувала в цьому місті, а й уперше модерувала зустріч письменниці з читачами. Тоді цією письменницею була вінничанка Вікторія Гранецька. А відтак саме вона стала модератором і моєї презентації, за що їй вельми вдячна. Тож цього разу повідаю рідним волинянам про цю авторку та її творіння.

Вікторія – переможниця не лише тому, що таким «переможним» ім’ям її нарекли. А й тому, що 2011 року вона, ніким не знана раніше авторка, стала лауреатом престижного літературного конкурсу «Коронація слова», виборовши найвищу першу премію романом «Мантра-омана». Після того всі загомоніли про чорняву незнайомку, зацікавилися її таємничою персоною, відзначеним так високо твором. Дізналися, що «Мантра-омана» – перша велика робота авторки й заради того, аби її завершити, Вікторія звільнилася з роботи й на кілька місяців «випала» зі звичного життя.

Однак, якщо дебют Гранецької критики сприйняли не дуже схвально, то другий її роман, який цього літа побачив світ під назвою «ТІЛО™», вже у вересні потрапив до десятки фіналістів Міжнародної премії ім. О. Ульяненка, а ще увійшов до шорт-листа Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2013» у номінації «Красне письменство».

Прочитавши цей твір, зауважила передусім: ця тендітна письменниця, яку ми бачимо на фото, чи в житті, ця скромна й тихоголоса дівчина насправді навдивовижу смілива й небоязка. Адже вона дуже розкута у вигадуваннях своїх світів, у виборі тем, які обговорює й над якими роздумує… Себто її романи сповнені фантазійності, містичності, одне слово, талановитого витворення по-особливому драйвової, експресивної, часто моторошної, але завше емоційно-напруженої атмосфери. Вікторія Гранецька вільна й незаангажована у письмі, відважна й переконлива. Крім цього, її книжки вміють захопити й не відпустити.

Отже, «ТІЛО™» – так називається могутня корпорація, яка «розкинула» по всьому світу філії лікарень, де талановиті «хірурги» за відповідну платню можуть «переселити» будь-яку душу «в здорове й молоде тіло замість старечого і немічного». Таким чином авторка описує-передрікає темний бік недалекого майбутнього, адже події у романі розгортаються 2033-го та 2053-го роках.

 «Людство вкотре погналося за привидом вічної молодості», – зауважує письменниця. І одного дня земну кулю облітає сенсаційна новина, що знайшлися науковці, які можуть відокремити душу від тіла. Відтак тіло без душі може зберігатися не більше п’яти годин, а от душа поза тілом може існувати вічно, за умови певного її зберігання.

А найсуттєвіше те, що вилучену душу можна повернути назад у тіло. Понад те, будь-яку душу можна «заселити» до будь-якого тіла. Процедура називається «трансплантація свідомості». Тіло можна купити, продати, здати в оренду, або й подарувати. Себто жаданим «об’єктом» придбання і володіння є саме тіло, «бо людська душа давно не коштувала нічого»…

 Ці інноваційні «операції» випало робити українцеві Юрію, вихідцю з Карпат.

 Його завжди порівнюють з вовкулаком і недарма, адже він направду вміє «перекидатися» на вовка. Робить те з дитинства. По тому, як безжальні вбивці звели зі світу його діда-мольфара, хлопчик, який так і не знав, чиїх батьків він син, зростає у монастирському сиротинці. І саме там, бачачи знущання та неправду, через нестерпний біль та огиду в його нутрі оселяється звір, який мстить за найріднішу людину, за кохану дівчинку Іванку, любов до якої пронесе через довгі роки…   

Якщо ви любите драматичне американське кіно, цей роман вам сподобається напевне. Адже читання цієї книги скидається на перегляд захопливого голлівудського трилера з елементами містики, магії та фантастики. Тут вам і карколомний динамічний сюжет, і яскраві образи, і страхітливі катування та допити, й часті убивства з розтятими животами, й лякливі трупи з «блідими червами у вусах». А ще – жертовне велике кохання, і навіть палка любов до рідного краю, – такий собі політичний, чи то пак патріотичний аспект…

І в усьому тому сум’ятті та непроглядній ворожій темені «світить сонцем» образ головного героя, який долає нездоланне, терпить нестерпне, чинить, як справжній супергерой, тільки замість голлівудського Бреда Пітта, цього разу «на великому екрані» – українець Юрій. Тому цей текст ще й заграє до читача чарівливими карпатськими мотивами, захоплює вічними легендами, посміхається блиском гірських річок… Читач має можливість побути у шкурі перевертня-вовкулаки, який викликає попервах розгубленість, затим суперечливі відразу та співчуття, а врешті – прихильність і захват.

Роман «ТІЛО™» є доладним переплетенням містики, фантастики, любовних перипетій, непередбачуваних сюжетний колізій та несподіваної розв’язки. Гадаю, він буде цікавий і жіночій половині, адже йдеться у ньому про супергероя на американський манір. І з задоволенням його прочитає сильна стать, бо й написана книга здебільшого «про» і «для» чоловіків.

Не хочете пересвідчитися?..

Жанна Куява

Оригінал статті

 

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.