Роман «Мантра-омана» читати не всім приємно

Вінницька газета «RIA», №41 (1096) від 10 жовтня 2012 року

Переможниця «Коронації слова-2011» письменниця Вікторія Гранецька каже, що її творчість це захоплення, яке зараз не приносить великих грошей. Дівчина працює у офісі, говорить, що така робота допомагає тримати баланс для творчості. Зовсім скоро світ побачить другий роман письменниці, який називатиметься «Прозеліти». Це соціально-психологічна драма з елементами фантастики. Вікторія Гранецька впевнена, що писати фантастичне та містичне – це її покликання.

– Наступна моя книжка щойно відправлена до видавництва, в серпні я нарешті закінчила над нею працювати. Вона більша за обсягом, ніж моя попередня робота, – говорить Вікторія. – Події у ній відбуваються в недалекому майбутньому. Мені стало цікаво, що нас чекатиме через 20-40 років, якщо науковий прогрес дійде певного апогею і за гроші можна буде купити все: молодість, красу, здоров’я. Головний герой моєї книги – чоловік, він нейрохірург. А одне з ключових питань, яке я поставила перед собою, це краса. Як відомо, краса врятує світ, а що ж врятує красу від світу? Тому мені надзвичайно цікаво було описати, як люди будуть поводитись у такому світі, де все купується і продається.

Містика і фантастика – це, напевно, моє. Знаю, що ніколи не зможу написати винятково жіночий роман, мелодраму чи детектив, так само не зможу написати історичний роман в «чистому» вигляді. Я тяжію до змішування різних жанрів, в одній історії хочеться поєднати все. В той же час прагну до різноманітності – другий роман кардинально відрізнятиметься від першого. Єдине, що їх пов’язує, це стрімкий, карколомний сюжет (не хочу, щоб мої читачі нудьгували:) Хоча мені часто роблять зауваження з приводу надто швидкого розвитку подій та зміни картинок. Тим не менш, саме стрімкий сюжет я вирішила зробити своїм фірмовим знаком.

На сьогоднішній день прожити на гонорар письменника в нашій країні просто неможливо. Перемога у конкурсі «Коронація слова» принесла Вікторії всеукраїнську відомість та премію у 20 000 гривень.

– Це була моя мрія, яка стала реальністю. Перемога у конкурсі такого рівня робить письменника одразу відомим на всю Україну й дає майже стовідсоткову гарантію того, що книжка буде опублікована. Так і сталось, мій роман «Мантра-омана» виданий, він знайшов свого читача і продається у всіх книгарнях України, – каже письменниця. – Що стосується фінансового боку справи, то, звісно, одна опублікована книжка може принести автору лише мінімальний дохід. Але з кожного проданого примірника нараховується роялті – відсоток з продажу. Ціна моєї книги у різних крамницях різна, коливається від 27 до 34 гривень.

Стати письменницею Вікторія Гранецька мріяла ще з дитинства. Вона впевнена, що за свої мрії потрібно боротись і вони обов’язково збудуться. Треба бути готовим до критики, творчої кризи чи нестачі натхнення.

– Критика моєї першої книги була різною. Мене потішило те, що в пресі мій роман мав доволі непоганий резонанс. Головне, що люди помітили і прочитали книжку, – говорить Гранецька. – А відгук на обкладинку писала відома українська письменниця Люко Дашвар, яка читала книгу на етапі рукопису, у видавництві. Думки читачів від роману різні. Хтось бачить просто жіночу історію, хтось бачить містичну оповідь, комусь читати страшно чи навіть неприємно. Сюжет книги – це плід моєї уяви, а от більшість вчинків персонажів, самі персонажі та їхні фрази взяті з реального життя – гадаю, багато людей себе впізнали. На творчість мене надихають самі історії, самі персонажі. Я ніколи їх не вигадую, вони ніби йдуть зсередини мене. В майбутньому намагатимусь писати по одному роману на рік. Сподіваюсь, коли матиму п’ять опублікованих романів, це вже дасть можливість жити з письменницьких гонорарів.

 

Думка експерта:

Василь Пастушина, літературний критик 

- Коли я дізнався, що вінничанка отримала першу премію на «Коронації слова», то, м’яко кажучи, здивувався, бо, як мені видавалося, був у курсі усіх літературних новинок. Гадаю, сама ж Вікторія Гранецька здивувалась. Не зважаючи на доволі суперечливе ставлення до самого конкурсу, слід сказати, що з незвичним очікуванням та й навіть хвилюванням чекав публікації роману.

Із подібним хвилюванням прочитав книжку. Говорити про те, що мене цей роман вразив - не буду з одної простої причини - він мене не вразив. Про культурну цінність взагалі боюсь говорити, адже це прерогатива, як казав Загребельний, погляду вічності. Проте, не зважаючи на певну тематичну затертість і вицвілість образу феміністки-німфоманки, авторка змогла створити закінчену фабулу, здивувати чудовою стилістикою, мовним наповненням, легкістю. Зважаючи на те, що це перший роман у її творчому житті, це більше ніж похвально!

Можливо, образи не такі досконалі, як би того хотілося, можливо, алюзійно цей текст не дуже насичений, що я, як суб’єктивний читач, хотів би бачити. Але в будь-якому випадку Вікторія Гранецька та її художній світ заслуговує на увагу. Причому не тільки вінничан, бо нині проблема вінницьких письменників, які цікаві тільки вінничанам, більш ніж очевидна. Що стосується мене, то з нетерпінням чекатиму наступного роману письменниці, вірячи, що він мене приємно здивує, вразить і переконає. Чого бажаю і вам!

Спілкувалася Анна Гуменюк

Оригінал статті


Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.
 
Наталия

Коментар
Ахаха..Простите,но если чесно,прочитав "Думка експерта",меня розвеселило...Думаю что мнение читателей не мало важно,скорее даже наоборот, так как творчество писателей расчино именно на них...
Мне книга очень понравилась,перечитала ее уже 3-ды,с нетерпением жду следующую!