«Трансгрес(і)я»: У Львові репрезентували першу збірку віршів бійця Влада Сорда

Джерело: ZIK

Український «вікінг», боєць з Вінниччини Владислав Стафійчук (Влад Сорд) з позивним «Змій» учора репрезентував у Львові свою збірку поезій «Трансгрес(і)я». Влад був активним учасником Майдану, а тепер він солдат 93-ої окремої гвардійської механізованої Харківської бригади. Пише вірші з 11 років, і саме з цього віку себе пам’ятає. Записує вірші зі снів, які приходять до нього образами. Поезія Влада – голос війни від першої особи, почасти це сама війна, заримована у короткі строфи-постріли. Тут немає штучного конструювання метафор заради метафор, тож годі сподіватися, що ці вірші «впишуться» у теперішні поетичні тренди, – пристрасні, живі і страшні, вони є самовидцями цієї неоголошеної й незавершеної війни, котра мусить бути прожитою, проговореною і почутою, щоб «ніколи знову».

Про це учора під час презентації у Львові сказала письменниця Вікторія Гранецька, з ініціативи якої було видано збірку. Долучилися до цього вінницькі активісти, які знайшли кошти на видання книги. Гроші надсилали і письменники з усієї України, і прості люди. «Прочитавши його вірші, я хотіла, щоб цей автор став відомим, щоб його почули. Я це хотіла зробити не стільки для нього, як для нашої літератури, в якій нічого схожого раніше не було. Тим паче, що у нас тема війни ще не розкрита», – сказала Вікторія Гранецька.

Влад сказав, що не вважає себе повноцінним автором, бо не пише вірші, а записує їх. «Я пам’ятаю себе з 11 років і відтоді почав записувати вірші. Це думкообраз, який приходить уві сні. Коли прокидаєшся, то просто його записуєш або замальовуєш. Після цього сам перечитую і дивуюся, – «невже я таке написав». Я сам до кінця не розумію, як це відбувається. Вірші записані зі сну, але наша реальність також впливає на сни. Тому у збірці укладені вірші за хронологією, починаючи з 2006 року.

Влад пояснив назву збірки: «Трансгресія – це поняття філософії, що означає стрибок над моральними рамками, тобто коли людина переступає свої моральні рамки, змінюється. Якщо прочитати цю збірку від початку до кінця і передивитися цитати та ілюстрації, якими помережані вірші, можна зрозуміти, як змінюється особистість під впливом таких факторів як революція і війна, що при цьому відбувається з людиною».

Коли почався Майдан, Влад навчався в Криму на юридичному факультеті університету. Звідусіль лунала різна інформація про це, відтак Влад сам захотів дізнатися правду і поїхав на Майдан. Там брав участь у боях, що проходили в центрі столиці, і так сталося, що згодом потрапив у «Правий сектор» у загін «Вікінги». Це як іронія долі, бо, за словами Влада, він на чверть є норвежцем. Його дід був чистокровним норвежцем, рід якого іде від останнього скандинавського конунга. Влад мав передчуття, що почнеться війна, що буде революція, до якої готувався вже з 16 років. Збирав спорядження для страйкболістів, яке потім дуже знадобилося на Майдані.

«На війні зовсім інші враження, відтак це сильніше впливає на творчість, на думкообраз, який приходить через сон і лягає в основу вірша. Ці впливи можна простежити у віршах, але трансгресія ще не закінчилася», – зазначив Влад Сорд. У планах – написання великого прозового твору.

Оригінал публікації

 

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.