У Вінниці презентували проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово»

Джерело: mistinfo

Фото: Тетяна Кондратьєва 

20 березня у Книгарні «Є» відбулася презентація проекту «Сучасне Епатажне Креативне Слово», або скорочено «С.Е.К.С.», який проводить Всеукраїнський громадський рух «Не будь байдужим!». У прес-конференції взяли участь: Оксана Левкова, яка є виконавчим директором даної організації; Вікторія Гранецька – письменниця, переможниця «Коронації слова» 2011 року, учасники музичного гурту «Очеретяний кіт» Микола Доляк та Роман Кріль і літературознавець Олександр Вешелені.

На презентації йшла мова про цілі, які цей проект покликаний втілити в Україні та зокрема у Вінниці. Виконавчий директор руху Оксана Левкова розповіла, що громадський рух існує вже 7,5 років, протягом яких було проведено чимало цікавих акцій. Зокрема  – «Мазепа. Made in Ukraine», присвячена однойменній історичній постаті. Окрім цього також організовували історичний табір, проводили літературні заходи і навіть цілі кампанії. У «небайдужих» накопичилася велика база вчителів історії, мови та літератури – ціла когорта хороших викладачів.

  Цим людям неважливо, яка сьогодні в країні політична кон’юктура. Вони не дають цікавим матеріалам залежатися у шухлядах, а їх вихованці стають переможцями на будь-яких олімпіадах. Тому ми вирішили, що можна вкотре співпрацювати з такими вчителями, це, до речі, сотні освітян. І, зокрема, хотіли спробувати вирішити таку проблему як стереотипи депресивності української літератури, розповіла Оксана Левкова. 

Так, не секрет, що в українських школярів є негативне враження від української літератури, яке можна пояснити навчальною програмою радянського типу – у ній превалюється образ кріпацтва, жалюгідного злиденного життя. У Оксани Левкової також був досвід такого навчання – її вчителька літератури на уроках пропонувала підібрати синоніми до слова «злиденний», так на уроках вправлялися в синоніміці. На якомусь етапі директор громадського руху зрозуміла, що це не одиничний випадок. Тому постала така мета – спростовувати стереотипи, наскільки це може дозволити собі громадська організація. За деякий час була зібрана ціла група філологів з Могилянки, з інших вишів, навіть з Київського економічного університету, які хотіли працювати з школярами.

21 лютого у київській Книгарні «Є» запустили проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово». На зустрічі були присутні київські зірки – Фагот, Фоззі, Олександр Ярмоленко з гурту «Гайдамаки», Галина Тельнюк, «астральне тіло» Ірени Карпи, яка також підтримує акцію, але прийти особисто, на жаль, не змогла.

Після презентації в Книгарні ми пішли з відкритим уроком до школи № 49. Вчителі нас адекватно сприйняли, тому що ми знаємо, до яких саме освітян треба йти, зазначила директор руху.

Проект розробляється поки що у великих містах, там, де є можливість курирувати. Так, вінницький проект стартуватиме в квітні, оскільки, в основному, в ньому братимуть участь філологи місцевого педуніверситету, які в цей час перебуватимуть на практиці. Крім того, є бажання залучити багато випускників філології, які не працюють за фахом, але відчувають бажання привернути увагу до сучасної літератури. На уроках відводитимуть 10-15 хвилин на розмову про сучасні проблеми молоді і те, як вони можуть відображатися у сучасній літературі.

 І, звичайно, поставатиме запитання: «Яких сучасних письменників ви знаєте?». З власного досвіду можу сказати, що до 8-9 класу учні взагалі не чули жодного імені, і не асоціюють сучасну українську літературу з молодими людьми, зазначив літературознавець Олександр Вешелені. – У 10-11 класі вже «пробиваються» якісь імена, зазвичай, епатажні. І, власне, щоб розширити коло читання школярів, будуть проводитися ці розмови.

Письменниця Вікторія Гранецька зізналася, що років 5-6 тому вона й сама уявлення не мала, чи існує сучасна українська література, і не писала, адже не знала, чи це ще хтось пише, видає. Але одного разу майбутня переможниця «Коронації слова» натрапила у книжковій крамниці на поличку з українськими книжками.

Там була Ірена Карпа, Любко Дереш, Ірен Роздобудько… І це стало для мене відкриттям – дійсно, сучасна українська література існує – люди щось пишуть, видають. Відповідно, є люди, які читають. На цій хвилі я дописала свій перший роман і відправила  його «в люди», розповіла письменниця про своє знайомство з сучасною українською літературою.

Музиканти «Очеретяного кота» зазначили, що їм буває цікавіше розмовляти з українськими письменниками, аніж читати їх. І завдяки приятельським стосункам, організовували вже не один музично-літературний проект з відомими письменниками, такими як Юрій Андрухович, Тарас Прохасько та іншими.

У Вінниці одними з перших ініціативу підтримали школа №1, технічний ліцей та інші, наразі тривають переговори. Проект Всеукраїнського громадського руху «Не будь байдужим!» розвивається, підключаються нові школи та люди. І, можливо, поступово стереотип української мови як «калинової», «сопілкової» та «академічної» – такої, що розмовляти нею в побуті неможливо, – буде зруйновано.

Оригінал статті


Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.