Літературний 2018 рік: які книги читали, писали та видавали вінничани у цьому році

Джерело: інформаційний портал Vежа

Вікторія Гранецька (письменниця, поетка, співзасновниця видавництва "Дім Химер")

У зв’язку з відкриттям власного видавництва 2018-й став для мене радше роком читання та аналізу рукописів, хоч намагаюся стежити й за книжковими новинками інших видавництв. Серед прочитаного найперше вразив роман Сергія Жадана «Інтернат». Книга вийшла 2017 року, але для мене вона стала цьогорічним відкриттям. На мою думку, це знаковий роман нашого часу, та й події, що про них ідеться в «Інтернаті» (кілька днів з життя простого вчителя на окупованому Донбасі), не втратили актуальності донині. Це дійсно те «вогнище, якого ми не розпалювали». Але, перефразовуючи автора, «гасити його доведеться й нам».

Запам’яталася ще одна сильна книга про війну – цього разу поетична – під кодовою назвою «В.О.П.» (Війною Ограновані Поезії). Тут уже звучать голоси воїнів (Артура Закордонця, Сергія Бородкіна, Олени Білозерської, Назара Розлуцького, Влада Сорда, Костянтина Чабали, Романа Семисала, Петра (Патріка) Орішка), і це дуже різні голоси, проте однаково яскраві та виразні.

Також охоче перечитала збірку оповідань «Я кисень» вінничанина Сергія Рибницького, до якої писала передмову. Як і належить добрим текстам, тепер вони відкрилися геть по-новому – іншими смислами та символами, тож і говорити про них хочеться інакше. Це взагалі напрочуд нетиповий автор, у нього дивовижний письменницький потенціал, тож наступна Сергієва книга побачить світ у нашому видавництві «Дім Химер».

Загалом помітний спад видань українських авторів у порівнянні з кількістю перекладів. Це природний процес – вітчизняний ринок компенсує нестачу базової літературної класики та важливих сучасних книг, що їх читає й обговорює весь світ. Набагато менше дебютів у «дорослій» літературі, зате дитяча й підліткова продовжують стрімко рухатися уперед, і це теж привід замислитися. Гадаю, з часом таки досягнемо певної рівноваги. У «темних» жанрах попит і надалі перевищує пропозицію, судячи з відгуків та побажань наших потенційних читачів. Тому ми дуже прискіпливо обираємо рукописи для видання книг – насамперед цікавлять нешаблонні, нестандартні й самобутні тексти на противагу безліч разів повтореним сюжетам – і вони, на щастя, є.

Матеріал підготувала Марина ОДНОРОГ

Оригінал публікації

 

Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.