Переселення душ на літературній «Країні мрій»

Фото: Артем Острожинський

У вихідні 6 та 7 липня в Києві відбувся десятий ювілейний фестиваль «Країна мрій». Традиційно, діяв майданчик «Літературна кухня», де цього року письменники частували відвідувачів оригінальними напоями. В суботу сюди завітала переможниця «Коронації слова-2011» Вікторія Гранецька і разом із сестрою пані Іриною готувала охолоджуючий літній коктейль. Помічником та ведучим був Олександр Сівченко. Під час приготування напою Вікторія Гранецька відповідала на запитання, розказувала про свою творчість та ділилася деякими цікавими фактами щодо нової книги «ТІЛОтм», яка з’явилася в книгарнях наприкінці червня.

Спочатку кілька слів про зміст нового роману. «ТІЛОтм» – назва закордонної корпорації, яка у недалекому майбутньому розробить такий спосіб продовження життя, шлях до безсмертя, як переселення душ. Процедуру назвуть трансплантацією свідомості. Якщо людина захворіла, постаріла, вона зможе просто «переїхати» до іншого тіла за допомогою способу, описаного в романі. Головний герой Юрій – лікар однієї з клінік корпорації «ТІЛОтм». 

«Можна провести паралель між кулінарією і літературною творчістю, – мовила Вікторія Гранецька, починаючи приготування. – Книжка «ТІЛОтм» має обкладинку холодних кольорів, тож сьогодні ми будемо готувати коктейль із м’ятою та льодом – під колір цієї книжки. Своїми інгредієнтами він нагадує сюжет роману. Я взагалі вважаю, що книжки можна асоціювати з напоями, кожній конкретній книжці відповідає якийсь напій (навіть якщо його ще не вигадали, бо ж можна відшукати пропорції й підібрати компоненти)». Крім того, письменниця відзначила: «Якщо замислитись, то й кожна жінка має в собі поєднання різноманітних рис і, як на мене, цей коктейль відображає характер жінки – однієї з героїнь мого роману». 

Складові напій має різні, навіть трохи суперечливі. Найперший інгредієнт – мед: солодке, приємне, це тепло, це любов. Інша складова – зовсім протилежна річ: лимонний сік, кислий і різкий, по-своєму доповнює і змінює смак меду. Також до коктейлю входить лайм, який створює особливий присмак та надає відчуття екзотики. М’ята – це чистота, ясність, і разом з тим вона додає гіркоти. Таємницю, що є в кожній жінці (та й у книжках), і яку треба розгадати, символізує оливка, адже поки не спробуєте її, не дізнаєтесь, є там кісточка чи нема. Наступний компонент – алкоголь, у нашому випадку – ігристе шампанське. Його можна порівняти з коханням, пристрастю. І нарешті кубики льоду, що символізують крижаний холод. 

Тема вічного життя завжди приваблювала людей, тож багатьом буде цікаво прочитати «ТІЛОтм». «Звідки виникла ідея, звідки взявся поштовх написати книгу про переселення душ?» – запитує Олександр Сівченко і письменниця розповідає: «Це ідея з мого старого записника ще зі шкільних років. Не знаю, коли й звідки вона у мене взялася, але я дуже прагнула реалізувати її. Це був задум-портрет головного героя. Я давно мріяла написати про таку людину. Цей чоловік – дуже сильна особистість, суперечлива, він уособлює і добро, і зло. Мені було важко описувати його характер, але під час роботи зробила для себе доволі багато цікавих відкриттів». 

Процес написання першої книги відрізнявся від процесу створення другої. Маючи вже готовий задум, «Мантру-оману» Гранецька написала легко й швидко – за три місяці. Над «ТІЛОтм» працювала довше – півтора року. «Якщо перша книжка – це повністю моє творіння, то в роботі над другою мені допомагали різні люди – це й консультанти-фахівці з різних сфер, літератори, друзі та рідні. Львівські письменниці Ніка Нікалео і Дара Корній читали твір у рукописі й давали чимало слушних порад, літературний редактор видавництва Ольга Хвостова дуже допомогла. Тож можу сказати, що «ТІЛОтм» – це колективна праця».

Якщо порівнювати першу і другу книги, то помітно, що навіть стилістика зовсім різна. У новій книзі читач побачить багато такого, чого не було в попередній. «Якби за книжкою знімали фільм, то це був би блокбастер, – говорить письменниця. – А в передмові редактор сказала, що за мотивами книжки можна зробити комп’ютерну гру. Стрімкий сюжет зазвичай добре виглядає в такому форматі. Сподіваюся, друга книга краща за попередню – вона покаже мій особистий розвиток як автора». 

«Є герой, є героїня – тож виникає питання, хай, може, наївне та банальне, – а кохання є?» – запитує ведучий. «Кохання тут дуже багато, – дає відповідь письменниця. – І не лише кохання головного героя. Насправді у романі кілька повноцінних любовних історій, кілька закоханих пар, у кожної своя доля. Хто ж залишиться разом, а чиї стосунки не складуться – щоб це дізнатись, доведеться прочитати книжку».

Після перемоги на «Коронації слова» життя Вікторії Гранецької змінилось, адже до основної роботи фактично додалась ще одна – письменницька. А нещодавно відбулись нові несподівані переміни. «На зворотному боці моїх книжок пишуть, що я, психолог за освітою, розуміюся на людях і знаю всі людські страхи, – розповідає літераторка. – І от доля склалася так, що зовсім нещодавно я отримала посаду психолога. Наразі займаюся діагностикою. Це зовсім інший рівень, інша сфера спілкування з людьми, інші зобов’язання».

«На щастя, те, про що я пишу, не відображається в реальному житті, – додає пані Вікторія. – Я працюю в жанрі моторошного трилера і описую ті ситуації, яких нікому не побажаєш у житті. Зате їх можна пережити в книжці, наче в комп’ютерній грі. Це як випробування для нервів – кому не вистачає гострих відчуттів, тим буде цікаво прочитати цю історію». 

Зараз вже, фактично, минув етап першої книги і назріває нова хвиля читачів. Але поки що Гранецька шукає свого читача, продовжує знайомитись із ним. «Маю безліч відгуків на «Мантру-оману», – говорить письменниця. – А нещодавно на сайті «Клуб поезії» одна людина написала вірш, надихнувшись моєю книжкою. Там ідеться про головну героїню – такі щирі й чуттєві строфи, мене це вразило до глибини душі. Я не чекала, що мій прозовий текст може надихнути когось на поетичні рядки. Було дуже приємно! А стосовно другої книжки, зараз розраховую більше на чоловічу аудиторію, тому що в тексті є епізоди, пов’язані з бойовими діями, технологічними аспектами, історичні епізоди з минулого – багато речей, якими цікавляться саме чоловіки. Тож дуже чекаю відгуків: мені цікаво, чи впоралась я, чи змогла розказати від особи чоловіка цю історію».

Роман «ТІЛОтм» тільки-тільки вийшов друком, презентацій в книгарнях ще не було, тож авторка поділилась планами на майбутнє: «На 18 липня заплановано першу презентацію цієї книжки у Вінниці, а на 23 – в Івано-Франківську. Далі промо-тур ще планується. Будемо обов’язково у Львові, в Одесі, сподіваюсь, і в київській книгарні «Є», можливо, навіть до Херсону дістанемось. А сьогодні, фактично, найперша презентація книги: були виступи на радіо й телебаченні, але живе спілкування з людьми – це і є справжня повноцінна презентація».

«Багато письменників одночасно працюють над кількома творами, або ж пишучи одну книгу, вже думають про іншу. Чи є задуми, певні напрацювання нової книги і наскільки це буде відрізнятись від попередніх романів?» – запитує наостанок ведучий. «Я розумію, що більшість читачів, прочитавши другу книгу, очікуватимуть від мене продовження роботи в напрямку горору й містики. Сподіваюся здивувати всіх. Адже роман, над яким я зараз працюю, заснований на реальних подіях – моя подруга дозволила мені написати про драматичний період з її життя. Це дуже чиста, світла історія про родинні цінності, про порятунок дитячого життя, про любов, яка долає все. Вона відрізнятиметься від попередніх моїх книг – я продовжую випробовувати себе». 

Приготування напою підійшло до завершення, усі компоненти поєднано, залишились останні «штрихи» – прикрасити склянки, адже в коктейлі ми оцінюємо не лише смак, а й естетичний вигляд (як і обкладинку книги, або зовнішній вигляд людини, чи не так?..). Коктейль виглядав дуже привабливо, не зважаючи на те, що – так уже довелося в умовах польової кухні – був у пластикових ємностях (але нескладно уявити, як гарно виглядатиме він у високих скляних келихах!). 

Присутні мали змогу покуштувати оригінальний коктейль та освіжитися спекотної літньої днини. І, звісно, поспілкуватись особисто з письменницею, придбати й підписати книжки.

На жаль, в наявності була лише «Мантра-омана». Проте автор привезла з собою два примірники нової книги, щоб подарувати. «Цей коктейль я вигадала сама й власноруч підібрала інгредієнти – зізналась Вікторія Гранецька. – Чимось він нагадає «Маргариту», чимось «Мохіто», але це інший смак, інакше розставлені акценти. Є рецепт, але немає назви. Тож мені хотілося б, аби глядачі запропонували найменування для коктейлю. Чия пропозиція мені сподобається найбільше, ту назву я візьму для коктейлю і тому подарую свою нову книжку. Другий примірник дістанеться тому, хто поставить мені найцікавіше питання».

Одну книгу отримала читачка, яка поставила потрійне запитання: «Чи любите ви своїх героїв, чи закохуєтеся у чоловіків-персонажів та чи хотіли б ви, щоб кожна жінка, яка прочитає вашу книгу, закохалася у вашого героя?». «На такі питання я ще не відповідала, – здивувалась письменниця. – Я дуже люблю своїх героїв, особливо на етапі створення тексту, коли відкриваю для себе їхній характер, коли їх життя постає переді мною, тоді й розумію, про кого пишу. Люблю героїню моєї першої книжки, сприймаю її як реальну людину зі свого оточення. Що стосується героя нової книжки, я дуже довго не могла зрозуміти, хто він такий, за що його можна любити, адже він здатен на жорстокі вчинки. Коли ж почала писати про жінку, яка його кохає, я по-справжньому зрозуміла її почуття. І я дійсно люблю цього персонажа, він мені дуже близький… Не знаю, чи закохається реальна жінка в мого героя, але, гадаю, він зможе справити враження на читачів».

Другу книгу отримав читач, який підібрав для коктейлю назву «Душа Ештон». Озвучивши назву, письменниця посміхнулась: «Ештон – це ім'я тієї героїні, характер якої відображає цей коктейль. І йдеться саме про її душу, про трансплантацію свідомості, переселення душі».

Потім було вирішено задля зручності спростити назву і лишити саме ім'я.

 

Коктейль «Ештон»

Складові на 4 порції:

1 пляшка шампанського (брют)

Лимонний сік – 100 мл

Мед – 100 мл

Лайм – 1 шт

Свіжа м'ята – 5 гілочок

Лід – 12 кубиків

Оливки, парасольки та соломинки для коктейлів

 

Спосіб приготування:

В прозорій скляній посудині розмішуємо мед із лимонним соком, кладемо до отриманої суміші 1 гілочку м'яти і залишаємо настоюватися хвилин п'ятнадцять. В цей час нарізаємо лайм тонкими кружальцями, обриваємо листочки м’яти зі стебел (по 1 гілочці на порцію)і нанизуємо оливки на ніжки парасольок. Дістаємо з настоянки гілочку м’яти і доливаємо туди охолоджене шампанське, обережно розмішуємо. До високих склянок кладемо кубики льоду, кружальця лайму, листочки м’яти і заливаємо приготованою сумішшю. Прикрашаємо кожну склянку парасолькою з оливкою, додаємо соломинку. Коктейль готовий!

Безалкогольний варіант: Варто лише замінити шампанське газованою мінеральною водою.

   

Який же на смак коктейль «Ештон»? Приготуйте його і спробуйте! Яка ж «на смак» книга «ТІЛОтм»? Прочитайте – й дізнаєтесь! 

P.S. Найкраще одразу читати та насолоджуватись коктейлем.

Артем Острожинський


Написати коментар

Введіть цей код:
Якщо у вас виникли проблеми з читанням коду, натисніть на картинку з кодом для генерації нового коду.
 
Марина

Коментар
Дякуюю за рецептик обов*язково спробую обидва варіанти, книжку вже маю. Буду читати як радить автор статті, і насолоджуватисьт коктейлем.